Sunday, January 31, 2021

"The social home in the village of Pastra", article in bTV News, dated December 7, 2003

Source:

Социалният дом в село Пастра (The social home in the village of Pastra), article written by Kristina Baksanova in bTV News, 7 December 2003


The article:

Социалният дом в село Пастра

Условията на живот в институции за хора с психически увреждания са тежки, а възможностите за рехабилитация и лечение - оскъдни. Това е записано в годишния доклад на Европейската комисия за страната ни.

7 декември 2003

автор: Кристина Баксанова

С лудите, ние здравите или се шегуваме, или отвръщаме уплашено глава, когато минат покрай нас на улицата. И е най-лесно да отсъдим, че някой е причинил на някого нещо, защото е луд и мястото му е в лудницата. Защо в България "лудницата" е по-страшна от "затвора"?! Какво причиняваме ние, здравите, на тях, лудите. И с какво ги подлудяваме?

Болницата
"Лудницата" - с това второ име бележат местните хора благоевградското село Хърсово. То е в планината, на десетина километра от града. В Хърсово са на лечение заедно мъже и жени. Шестима от тях са тук вече повече от три години. В болницата можеш да поиграеш... Или да попееш... Да сготвиш или да си купиш кола от барчето за 10 стотинки. Да помогнеш... Или да се влюбиш...

Домът
"Страх ли ви е от тях?" - с тези думи ни посрещнаха в дома за възрастни мъже с психични разстройства в село Пастра. До дома няма шосе, нито табела. Скрит е в Рилската обител. За да стигнете до него, трябва да се отклоните около 3 километра от пътя за Рилския манастир. Това не е лудница. Това е дом. В него живеят мъже, които са боледували от психични разстройства, но според медицинския термин сега са в ремисия. Това означава, че тези мъже всеки ден пият лекарства, за да се възстановяват напълно, не са в криза и съзнанието им е като на здрав човек. Повечето от пациентите са настанени в дома по искане на роднините им. И остават тук забравени завинаги.

Сред тях има и от наричаните "нормални". Като Асен. Той е настанен по искане на роднините му. "Аз съм от две години тука, в дома. Две години седях, един месец си бях в къщи и сега пак влезнах. Дойдохме в четвъртък с батко за подпис за лекарствата. Аз се забавих, защото ми стана лошо, а те са си заминали и аз останах", разказва Асен.

Според правния термин Асен е под "запрещение" - т. е. мъжът има роднина, който решава вместо него.
"Ако роднина или настойник не иска или не може да се справя с грижите за един психично болен, той може да бъде настанен в институция. Законът за социално подпомагане изисква това да се прави, когато са положени всички усилия, грижите за тези хора да се полагат в общността", обясни София Разбойникова от "Български адвокато за правата на човека".

В Пастра Асен не общува с никого, както повечето мъже в дома. Предпочита да е сам. Непрекъснато пита санитаря кога ще го пусне да се върне при роднините си в къщи.
- Да си живея при тях искам — казва Асен.
- Тук какво не ви харесва?
- Ами обстановката, чувствам се подтиснат.

Стаята на Асен е на последния етаж в една от сградите. "Стаите са хубави, не са лоши, но няма стъкло. Нощно време е студено, осветление няма", обяснява Асен. Не се налага мъжете да гасят лампата. Когато вали, усещат дъжда по лицето си, докато лежат в леглата. Тоалетната и банята са навън.

"В повечето домове няма материални условия тези грижи да бъдат полагани. Рядко за тях се полагат редовни грижи от лекари, редовни прегледи от стоматолог, гинеколог и т. н.", посочи София Разбойникова, адвокат по правата на човека.

За мъжете в Пастра се грижи общо практикуващ доктор. Психиатър няма. Само в два пъти в годината са преглеждани от такъв специалист. Директорът на дома Асен Косанов не е лекар, а санитар. "Тук са настанени пациентите, които не са в остър стадий на болестта и не се лекуват в болници. Тук са на поддържаща терапия", казва Асен Косанов.
- Могат ли да живят в града?
- Да, но не можем да сме сигурни, че няма да реагират по начин, който е опасен за околните.
- Например?
- Например, някои обичат да палят, някои да буйстват.

Още преди две години български и международни правозащитни организации сигнализираха, че условията в тези домове са опасни за здравето на обитаващите ги. В последния доклад на Европейската комисия е записано, че в България животът в институциите за хора с психически увреждания е тежки и неадекватен, а рехабилитацията и лечението - оскъдни.

"Има установени случаи на насилие, дори има установени случаи на смърт, поради недохранване и измръзване, които не се разследват, а това е задължение на българската държава", съобщи Разбойникова.

В дома в Пастра има около 90 пациенти и 36 души персонал. Шепнейки, работещите споделиха, че между тези мъже има математик, инженер, няколко учители и филолози. Никой от мъжете не посмя сам да ни заговори, все едно в дома нямаше непознати.
- Какво правят мъжете през деня?
- Най-често се пекат на слънце, когато времето позволява. 10-15 човека помагат на хората в съседното село, но основната част седят — отговори Асен Косанов.

В Пастра Асен трябва да се чувства като у дома си, но очите му остават помръкнали, а устните му прошепват само една молба: "Ако могат да ме пуснат да си ходя, да си отида от тук, завинаги!"

Центърът
Центърът за психично здраве "Адаптация" се намира в къща, в центъра на София. Готвачите в кухнята са "клиенти" на центъра. Това са хора с психични проблеми, които също са в ремисия като обитателите на дома в село Пастра. Те могат да избират как да прекарват част от свободното си време - например да напазаруват, или да приготвят вкусно ястие, да разговарят на чаша чай или кафе, да поспорят или да измайсторят нещо в групата по арт терапия. Всеки от тях идва в центъра след разговор с психиатър, психолог или личния си лекар.

Николета избира група по готварство. Тя разказва: "Аз останах съвсем сама, без работа, без семейство, без майка и дойдох тук, за да намеря една социална среда. Тук се срещам с хора с моето заболяване и сме много толерантни един към друг. По-голямо разбиране намирам, по-спокойна се чувствам."

"Като дойдем сутринта, всички се събираме и решаваме какво да сготвим. Даже вчера решили пълнени чушки, но чушките не са хубави и решихме да направим миш-маш", обяснява възрастна жена.

Програмата съществува от две години. През първата година парите отпуска неправителствена организация. Сега участниците продължават да идват в кухнята и всеки сам заделя по 50 стотинки или левче, за да купят продуктите. "Планираме горе-долу определена цена и купуваме. Важното е, че се събираме тук и сме заедно. Заедно си хапваме. Ние можем и вкъщи да си сготвим, но тук сме заедно и ни е по-весело, по не се чувстваме изолирани", сподели Николета.

Дневният център е един от моделите за грижи на хората с психични проблеми в общността - близо до домовете и семейства им.
- За какво си говорите най-често?
- Говорим си най-често какво ще сготвим. Но понякога и се оплакваме, на кой какво се е случило. Това, което другите хора не могат да го понесат, ние го понасяме. Нещо като групова терапия — отговаря Николета.

"Преди сме седмици Елена имаше рожден ден. Направихме торта, супа, пуснахме си музика, танцувахме. При нас няма никакъв хаос, както си мислят някои. При нас има по-голям ред, отколкото в обществото. И никой не крещи и не вика", обясни Николета.

И следващата седмица тя пак ще се среща с новите си приятели в центъра ще се чувства полезна: "Тук нямам шеф, който да ме травмира и да ми крещи. По-добре се чувствам - все едно си ходя на работа, но без шеф."

Трябва да има повече подобни дневни центрове за хора с психични проблеми е записано в бялата книга за здравното министерство за реформата на психиатричната помощ в страната ни. Засега малкото съществуващи подобни дневни центрове са подкрепяни само от неправителствени организации.

English translation (my own):

The social home in the village of Pastra

Living conditions in institutions for people with mental disabilities are difficult, and opportunities for rehabilitation and treatment are scarce. This is written in the annual report of the European Commission for our country.

December 7, 2003

author: Kristina Baksanova

With the insane, we, the healthy, either joke or turn our heads in fright when they pass us on the street. And it's easiest to judge that someone has done something to someone because they're crazy and their place is in the madhouse. Why in Bulgaria is the "madhouse" scarier than "prison"?! What do we, the healthy, do to them, the insane? And what do we drive them insane with?

The hospital
"The Madhouse" — with this middle name the locals mark the Blagoevgrad village of Harsovo. It is in the mountains, ten kilometers from the city. In Harsovo, men and women are being treated together. Six of them have been here for more than three years. In the hospital you can play... Or sing... Cook or buy a car from the bar for 10 stotinki. Help... Or fall in love...

The home
"Are you afraid of them?" — with these words we were greeted at the home for elderly men with mental disorders in the village of Pastra. There is no road or sign to the house. It is hidden in the Rila Monastery. To reach it, you have to deviate about 3 kilometers from the road to the Rila Monastery. This is not a madhouse. This is a home. It is inhabited by men who have suffered from mental disorders, but according to medical terms are now in remission. This means that these men take medication every day to fully recover, are not in crisis and their mind is like a healthy person. Most of the patients were placed in the home at the request of their relatives. And they remain forgotten here forever.

Among them are the so-called "normal" ones. Like Asen. He was accommodated at the request of his relatives. "I've been here for two years. I've been sitting here for two years, I've been home for a month and now I'm in again. We came on Thursday with my dad to sign the drugs. I was late because I felt sick and they left and I stayed", says Asen.

According to the legal term, Asen is under "interdiction" — i.e. the man has a relative who decides instead.

"If a relative or guardian does not want or cannot cope with the care of a mentally ill person, he or she can be placed in an institution. The Social Assistance Act requires this to be done when all efforts have been made to care for these people and put them in the community", explained Sofia Razboynikova, a Bulgarian human rights lawyer.

In Pastra Asen does not communicate with anyone, like most men in the home. He prefers to be alone. He constantly asks the nurse when he will be allowed to return home to his relatives.

"I want to live with them," says Asen.

"What don't you like here?"

"Well, the situation, I feel depressed."

Asen's room is on the top floor of one of the buildings. "The rooms are nice, not bad, but there is no glass. The nighttime is cold, there is no lighting," explains Asen. Men do not have to turn off the lamp. When it rains, they feel the rain on their faces as they lie in bed. The toilet and bathroom are outside.

"In most homes there are no material conditions for this care to be provided. They are rarely provided with regular care by doctors, regular check-ups by a dentist, gynecologist, etc.," said Sofia Razboynikova, a human rights lawyer.

The men in Pastra are cared for by a general practitioner. There is no psychiatrist. Only twice a year are they examined by such a specialist. The director of the home, Asen Kosanov, is not a doctor, but a nurse. "Patients who are not in the acute stage of the disease and are not treated in hospitals are accommodated here. They are on maintenance therapy here," says Asen Kosanov.

"Can they live in the city?"

"Yes, but we can't be sure that they will not react in a way that is dangerous to others."

"For example?"

"For example, some like to light fire, some like to riot."

Two years ago, Bulgarian and international human rights organisations signaled that the conditions in these homes were dangerous to the health of their occupants. The latest report of the European Commission states that in Bulgaria life in institutions for people with mental disabilities is difficult and inadequate, and rehabilitation and treatment are scarce.

"There are established cases of violence, there are even established cases of death due to malnutrition and frostbite, which are not being investigated, and this is an obligation of the Bulgarian state," Razboynikova said.

The home in Pastra has about 90 patients and 36 staff. Whispering, the workers said that among these men there was a mathematician, an engineer, several teachers and philologists. None of the men dared to speak to us alone, as if there were no strangers in the house.

"What do the men do during the day?"

"Most often get they baked in the sun when the weather allows. 10-15 people help the people in the neighboring village, but the main part is them just sitting", answered Asen Kosanov.

In Pastra, Asen tries to feel at home, but his eyes remain dark and his lips whisper only one plea: "If they can let me go, let me go from here, forever!"

The center
The "Adaptation" Mental Health Center is located in a house in the center of Sofia. The chefs in the kitchen are "customers" of the center. These are people with mental health problems who are also in remission like the residents of the home in the village of Pastra. They can choose how to spend part of their free time — for example, shopping, or preparing a delicious meal, talking over a cup of tea or coffee, arguing or doing something in the art therapy group. Each of them comes to the center after a conversation with a psychiatrist, psychologist or personal doctor.

Nikoleta chooses a cooking group. She says: "I was left completely alone, without a job, without a family, without a mother and I came here to find a social environment. Here I meet people with my illness and we are very tolerant of each other. I find a greater understanding, I feel calmer."

"When we come in the morning, we all get together and decide what to cook. Just yesterday we decided on stuffed peppers, but the peppers are not good and we decided to make mish-mash," explains an elderly woman.

The program has existed for two years. In the first year, the money was provided by a non-governmental organisation. Now the participants continue to come to the kitchen and each of them sets aside 50 stotinki or a levche to buy the products. "We plan a certain price and buy. The important thing is that we gather here and are together. We eat together. We can also cook at home, but here we are together and we have more fun, we don't feel isolated" , shared Nikoleta.

The day center is one of the models for caring for people with mental health problems in the community — close to their homes and families.

"What do you talk about most often?"

"We often talk about what we will cook. But sometimes we complain about what happened to whom. What other people can't stand, we put up with. Something like group therapy", Nicoleta answers.

"Weeks ago, Elena had a birthday. We made a cake, soup, played music, danced. There is no chaos with us, as some think. We have more order than in society. And no one screams or shouts", explained Nikoleta.

And next week she will meet her new friends at the center again and will feel useful: "I don't have a boss here who can traumatise me and scream at me. I feel better — it's like I'm going to work, but without a boss."

That there should be more such day care centers for people with mental health is written in the white paper for the Ministry of Health on the reform of psychiatric care in our country. So far, the few existing such day care centers are supported only by NGOs.

"Bulgaria: Disabled women condemned to 'slow death'", Amnesty International Press Release, dated October 10, 2001

Source:

Bulgaria: Disabled women condemned to 'slow death', Amnesty International Press Release, dated 10 October 2001


The article:

Bulgaria: Disabled women condemned to 'slow death'
Amnesty International Press Release

10 October 2001
AI Index EUR 15/002/2001 - News Service Nr. 180

It is a sad irony that on World Mental Health Day disabled women in Sanadinovo Home, a Bulgarian institution, continue to be condemned to a 'slow death', Amnesty International said today.

On 1 October 2001 representatives from Amnesty International, Bulgarian Helsinki Committee and Mental Disability Rights International visited a state institution for mentally disabled women in the village of Sanadinovo, Bulgaria. The delegation found that the material conditions and the lack of appropriate care for the most disabled women amounted to cruel, inhuman and degrading treatment.

"The conditions in the Sanadinovo Home for Mentally Disabled Women in Bulgaria are far worse than any documented anywhere else in the region, this is a 'slow death'!" stated a representative of Mental Disability Rights International.

Around 20 women, some of whom also suffer from mental illness, are housed in a two-room single storey building. This single storey building, with a small paved yard on two of its sides, is separated by a high wire fence from the grounds from the rest of the facility. The gate is kept locked.

At the time of the visit most of the women were sitting on the ground in the yard as there were no chairs or benches. They were wearing dirty, ill-fitting, tattered clothes and at least one woman was not wearing any underclothes.

Several women with amputated limbs or other physical disabilities apparently had no recourse to any mechanical or prosthetic devices. One of the physically disabled women was in an old wheel-chair but it was unclear if this was for her personal use or served others, as well. No one exhibited aggressive behaviour although some appeared as if they were experiencing distress and/or discomfort.

"The conditions in which the women of Sanadinovo are forced to live in are inhuman. The beds of two women who had stayed in the rooms were heavily soiled. The floors of the rooms were wet and there was an overpowering smell of urine and faeces even though all the barred windows and doors had been open. There were faeces on the floor, particularly under the beds, and traces of faeces all over the walls," said Ivan Fiser, Amnesty International's researcher on Bulgaria who visited Sanadinovo.

The delegation documented that the toilet facilities consist of two fully exposed squat toilets and a water faucet, adjacent to the room in which patients live. There is no separate space dedicated to day-time activities.

"It is unimaginable to think what this facility is like in colder weather, particularly in winter, when all doors would be closed," Mr. Fiser added. "Whether there is sufficient heating is another matter which could not be ascertained."

Furthermore, the Sanadinovo institution, caring for 97 women, is staffed by only four nurses and five orderlies who work in shifts. All night, only one nurse and an orderly are on duty.

"It is impossible for such a small staff to care for this number of women, particularly those who are most seriously disabled," Mr. Fiser stated.

Women who "misbehave" are held in a cage made with two brick walls and iron bars and wire on the remaining two sides. When the delegation visited Sanadinovo six women were being held in this three by one and a half metres space. They appeared calm and non-aggressive but also looked withdrawn and vacant.

The cage was full of urine and faeces and the women covered in filth. One woman was unclothed on the lower half of her body and many sores were visible on her skin. It was not possible to establish how long anyone would be subjected to this form of seclusion as no records of this appear to be maintained. There was no apparent staff supervision of these women, and the delegation saw another patient bringing them water in a plastic bottle to drink through the bars.

"These women are being held in conditions that contravene their rights to be treated with dignity and to protection for their physical and mental integrity. The institutions should be closed and the women of Sanadinovo moved to an adequate facility," Mr. Fiser said.

"Those who are responsible for such gross neglect in the treatment and care of the women held at Sanadinovo must be held accountable."

Background:

Most of the women of Sanadinovo had been brought to this state institution as orphans or they were committed when their parents or relatives could no longer care for them. They are a legacy of an unreformed mental disability care system in which hardly any support is provided to the parents and the doctors reportedly encourage that such children or adults be committed into state-run institutions.

Article 7 of the International Covenant on Civil and Political Rights and Article 3 of the European Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms strictly prohibit anyone being subjected to torture or to cruel, inhuman or degrading treatment or punishment. Furthermore, the United Nations Declaration on the Rights of Mentally Retarded Persons proclaims that "the mentally retarded person has a right to protection from exploitation, abuse and degrading treatment" (paragraph 6.)

Thursday, January 28, 2021

"The home for men with mental disorders in the village of Dragash Voyvoda will be closed", article in bTV News, dated May 19, 2002

Source:

Домът за мъже с психически разстройства в с. Драгаш Войвода ще бъде закрит (The home for men with mental disorders in the village of Dragash Voyvoda will be closed), article in bTV News, dated 19 May 2002


The article:

Домът за мъже с психически разстройства в с. Драгаш Войвода ще бъде закрит

До края на годината Домът за мъже с психически разстройства в село Драгаш Войвода ще бъде закрит също като дома в Санадиново.

Публикувано в 23:21 ч. 19.05.2002 г.

Това заяви в предаването "Би Ти Ви Репортерите" заместник-министър Христина Христова. И двете социални заведения са на бюджетна издръжка към община Никопол. От октомври миналата година международни организации за защита на човешките права поискаха закриването на тези домове, заради нехуманни условия за живот в тях.

Домът за психично болни в Драгаш войвода няма щатен лекар. Личният лекар на 150-те мъже идва по два часа дневно.

От общинската служба се сърдят, че социалното министерство продължава да праща в Никопол хората с най-тежките умствени и психически проблеми в страната. Искат домовете в Санадиново и Драгаш войвода да преминат на държавна издръжка.

Сградата е на бивше земеделско стопанство, строена е по същото време както и училището в Санадиново.

В дома няма канализация. През зимата болните се отопляват с твърдо гориво. Според правозащитните организации смъртносттта в дома е висока - болните развиват пневмонии, тъй като печките не се палят през нощта, за да няма пожари.

"Как ще се реши въпросът с недостатъчната медицинска грижа в Дома за психично болни в Драгаш войвода. Там също са смесени хора с психически проблеми и умствена изостаналост?"

"Вие, всъщност, акцентирате върху един истински проблем. До този момент не е спазвана диференциацията между хора с умствена изостаналост и психически разстройства. Много от хората с психически проблеми са в активна фаза. Клинични случаи имат нужда от лечение. Ето защо следващият дом, в който ще направим това е Драгаш войвода. Само че това ще бъде втората половина на тази година," отговори на въпроса на Би Ти Ви Христина Христова, заместник-министър на труда и социалната политика.

English translation (my own):

The home for men with mental disorders in the village of Dragash Voyvoda will be closed

By the end of the year, the Home for Men with Mental Disorders in the village of Dragash Voyvoda will be closed just like the home in Sanadinovo.

Published at 11:21 PM on May 19, 2002

This was stated in the program "BTV Reporters" by Deputy Minister Hristina Hristova. Both social institutions are supported by the budget of the municipality of Nikopol. Since October last year, international human rights organisations have called for the homes to be closed due to inhumane living conditions.

The home for the mentally ill in Dragash Voivoda does not have a full-time doctor. The GP of the 150 men comes two hours a day.

The municipal service is angry that the Ministry of Social Affairs continues to send people to Nikopol with the most severe mental and psychological problems in the country. They want the homes in Sanadinovo and Dragash Voyvoda to be supported by the state.

The building is on a former farm, built at the same time as the school in Sanadinovo.

There is no sewerage in the house. In winter, patients are heated with solid fuel. According to human rights organizations, the death rate at the home is high — patients develop pneumonia because the stoves are not lit at night, so as to prevent fires.

"How will the issue of insufficient medical care in the Home for the Mentally Ill in Dragash Voyvoda be resolved? Are there also mixed people with mental health problems and mental disability?"

"You are, in fact, focusing on a real problem. So far, the differentiation between people with mental disability and mental disorders has not been observed. Many people with mental problems are in an active phase. Clinical cases need treatment. That is why the next home in which we will do this is Dragash Voyvoda. But this will be in the second half of this year," Hristina Hristova, Deputy Minister of Labour and Social Policy, answered BTV's question.

"Bulgaria: Orphans Suffer Dire Neglect", article in Radio Free Europe/Radio Liberty News, November 9, 1997

Source: Bulgaria: Orphans Suffer Dire Neglect , article written by Anthony Georgieff for Radio Free Europe/Radio Liberty News, 9 November, 1...